Büyükada Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Büyükada tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Büyükada ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Büyükada tanıtım sayfası.
 
 
Büyükada Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Bahar ve yaz aylarında İstanbullular'ın en sevdiği kaçamak noktalarından biri olan Büyükada'da gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor.

İstanbul'da tatil denince akla ilk gelen yerlerdendir Prens Adaları. Büyükada ise bu ada takımının en çok ziyaret edilen durağıdır. Doğal güzellikleri, tarihi köşkleri ve yapıları, sevimli mekanları ile Büyükada'da keyifle vakit geçirebileceğiniz pek çok yer var.

Büyükada'da gezmenizi önerdiğimiz yerler ve tarihi mekanlar şöyle:

Vapurda iner inmez iskele meydanında sizi Büyükada Saat Kulesi karşılayacak. Adada göreceğiniz ilk tarihi yapı olacak olan Saat Kulesi aynı zamanda adanın merkezinin de simgesi niteliğinde.

Büyükada'da gezmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yapı Aya Yorgi Kilisesi. Adanın en yüksek noktasında bulunan kiliseye çıkan yokuşu yürüyerek tamamlamanız gerekiyor; fakat bu zorlu yürüyüşten sonra karşılacağınız muhteşem manzara sizi büyüleyecek.

Büyükada Rum Yetimhanesi, adanın en önemli tarihi yapılarından biri. Dünyanın en büyük ahşap yapısı olarak kabul edilen yetimhane binasına yemyeşil orman yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Büyükada'da gezip keşfedebileceğiniz doğal güzellikler de bulunuyor. Sırtını yemyeşil çam ormanlarına dayamış koylar bu güzellikler arasında... Dilerseniz bisikletle, dilerseniz faytonla ya da yürüyerek adada keşif turlarına çıkabilirsiniz.

Büyükada'nın görülmesi gereken bir diğer güzelliği ise elbette tarihi köşkler. Birbirinden gösterişli bu muhteşem yapıları gördüğünüzde ada ruhunu çok daha iyi yaşayacaksınız.

 
 
 

Büyükada Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Büyükada için bir öneri ekleyin
Prenses Koyu Plajı
Prenses Koyu Plajı
Adalar ilçesinin yönetim merkezi olan Büyükada, plajlarıyla ve ada havasıyla yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görür. Kısa ve uzun tatiller için ideal bir yer olan Büyükada'da denize girmek için [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 2 Mayıs 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 3
Adalar Müzesi
Adalar Müzesi
Büyükada'ya ilk adım attığınızda başlarsınız keyif almaya. Güzel bir vapur yolculuğunun ardından hem karaya ayak basmak hem de Büyükada'nın tabiatına eşlik eden tarihi mekanları gezmek eğlenceli saatler geçirmenizi sağlar. Büyükada'da [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 25 Nisan 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 1
Büyükada Rum Yetimhanesi
Büyükada Rum Yetimhanesi
Dünyanın en büyük ahşap binası olarak kabul edilen Büyükada Rum Yetimhanesi, Manastır Tepesi'nde bulunmaktadır. 1898-1899 yılları arasında Alexandra Vallaury tarafından yapılan bina, bir Fransız şirket tarafından otel olarak inşa edilmiştir. Valluary, [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Ekim 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 2
Büyükada Saat Kulesi
Büyükada Saat Kulesi
Güzel bir vapur yolculuğunun ardında varacağınız Büyükada, Prens Adaları'nın en büyüğü ve Adalar ilçesinin merkezi konumundadır. Harika bir gezi planı hazırladınız. Heybeliada, Burgazada, Kınalı Ada, ve ardından ulaşacağınız Büyükada'da sizi [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 26 Haziran 2012, Salı - Yorum Sayısı : 1
Yörükali Plajı
Yörükali Plajı
İstanbul'a bağlı Büyükada'da bulunan Yörükali Plajı, tatile çıkamayanlar için hafta sonu kaçmağı olan mükemmel manzaralı plajlarımızdan sadece bir tanesidir. Hem denize girip hem de güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 1980'li yıllarda [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 28 Mayıs 2012, Pazartesi - Yorum Sayısı : 1
Aya Yorgi Kilisesi
Aya Yorgi Kilisesi
Büyükada'nın görülmeye değer tarihi bir yapısı olan Aya Yorgi Kilisesi, Rumlar tarafından Aya Yorgos olarak adlandırılmaktadır. Saint George adına yapılan kilisede Saint George ikonası oldukça göze çarpar. Ayrıca ruhsal [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 15 Mayıs 2012, Salı - Yorum Sayısı : 1
Aya Dimitri Cemaat Kilisesi
Aya Dimitri Cemaat Kilisesi
Kilise, Büyükada'da yaşayan Ortodoks cematine mensup adalılar tarafından 1856 yılında yaptırılmıştır. Dini bayramların burada yapılması ile önemlidir. [Yazının Devamı]

Ordinaryus Tatilyus - 2 Şubat 2011, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
İnsan Amerika ve İngiltere'yi merak etmesin, Büyükada'yı görmeden önce. Aşık olunacak bir yer.
elif edenhauser l 6 Nisan 2014, Pazar 17:24 l  
 
Büyükada, Tuzla Piyade Okulu'nda yedek subaylık eğitimi aldığım dönemde, ağbim ve yakın arkadaşı Gültekin ağbi ile beraber gittiğimiz, tüm gün tarihi konakların, kiliselerin bulunduğu ve zaman zamanda faytonların geçtiği sessiz, huzur dolu sokaklarında dolaşıp, fotoğraflar çektiğimiz, akşam denize nazır, iskeleye yakın bir restoranda rakı-balık yaptığımız çok yakınında olduğu İstanbul ile gidip gelen feribotlar dışında hiç alakası olmayan, sakinlik ve huzur arayanlar için harika bir adadır.
Serkan Hacıoğlu l 21 Şubat 2014, Cuma 15:49 l  
 
Büyükada gezinizde bu güzel ve tarihi adada görmeniz gereken yerler şöyledir; Saat Meydanı, Lunapark Gazinosu, Yüce Tepe, Dil Burnu, Aşıklar Gazinosu, Türing Kültür Evi.
Ordinaryus Tatilyus l 21 Şubat 2014, Cuma 15:48 l  
 
Büyükada akşamları vapur keyfi yapmanın zevkine ulaşmanızı sağlar.
Şebnem Yıldız l 20 Şubat 2014, Perşembe 10:37 l  
 
 
Peki Büyükada hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
İstanbul'un Karadeniz kıyısındaki yeşil cenneti Ağva'da bulunan butik otelleri incelemek için Ağva Butik Otelleri sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Doğanın kucağında bir güne uyanmak için Sapanca Butik Otelleri hakkında detaylı bir araştırma yapın.

İstanbul'un popüler kaçış yeri Ağva'da bulunan pansiyonlar için Ağva'daki Pansiyonlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Tüyoları